Vēsture

Starptautiskā laikmetīgās čuguna mākslas konference

Čuguna liešana ienāca akadēmiskajā vidē 20. gs. 60. gadu sākumā, pateicoties Jūliusam Šmitam, kas pasniedza Krenbrūkas Mākslas akadēmijā Detroitā. Viņš sāka interesēties par vietējām komerciālajām lietuvēm, meklējot tehnisko atbalstu, un sadarbībā ar rūpniekiem iemācījās, kā uzbūvēt un darbināt tēlnieka vajadzībām piemērotu kausējamo krāsni. Konferences idejas autori ir profesori Veins Potrass (Minesotas Universitāte), Toms Džīps (Dienvidilinoisas Universitāte Edvardsvilā), Klifs Prokops (Kīstounas koledža, La Plume, Pensilvānija), Meredits (Bučs) Džeks (Lamāras Universitāte, Bomona, Teksasa) un Džims Švarcs (Dienvidrietumu Universitāte, Māršala, Minesota); tā radās ikgadējā čuguna liešanas pasākumā Minesotas Universitātē, kas nu jau notiek vairāk nekā četrdesmit gadus. Kopš dibināšanas Starptautiskās laikmetīgās čuguna mākslas konferences tiek rīkotas ik pa četriem gadiem. 

  • Divas pirmās Starptautiskās laikmetīgās čuguna mākslas konferences notika 1988. gadā (vadītāji Veins Potrass un Toms Džīps) un 1992. gadā (vadītājs Deivids Hartmans) rūpniecības muzejā The Sloss Furnaces, kas ir ASV Nacionālās vēstures piemineklis Birmingemā, Alabamā.
  • Trešā un ceturtā konference notika Džonsona ateljē (izstādes – Hemiltonas Skulptūru parkā Ņūdžersijā) 1998. gadā (vadītāji Kens Peins un Daiena Koksa) un 2002. gadā (vadītāji Mērija Neibauere un Meredits Bučs Džeks).
  • Piektā konference „Čuguna tilts starp mākslu un tehnoloģiju: Pagātne, tagadne un nākotne” notika Pasaules kultūras mantojuma sarakstā iekļautajā Aironbridžā un Koulbrukdeilā 2006. gadā (vadītāji – britu tēlnieki Korala Lamberte un Niks Loids).
  • Sestā konference „Tikšanās – kausēšana – radīšana” (vadītāji – velsiešu tēlnieks Endijs Grifits un amerikāņu tēlnieks Dens Hants) notika 2010. gadā Velsā, vēsturiskajā Kidvelijas Industriālajā muzejā.

Konferenču norises vietas ir ietekmējušas arī to tēmas; nozīme ir gan vēsturei un medija estētiskajam potenciālam, gan laikmetīgo mākslinieku radošajai praksei. Konferences pārceļošana no vienas vietas uz citu ļauj dažādot arī publiku, apstākļus, iespējas un izstāžu telpas.

7. Starptautiskā laikmetīgās čuguna mākslas konference (SLČMK) „Savienošanās: Čuguns mākslā, rituālā un ainavā” notiks 2014. gadā Latvijā, Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā. Izvēlētā konferences vieta Latvijā akcentēs reģionā plaukstošo čuguna liešanas praksi, bet konferences norise Pedvālē uzsvērs čuguna lomu mākslā, rituālā un ainavā. Konference būs lieliska platforma starptautiskā diskursa turpināšanai par čuguna izmantošanu tēlniecībā.

Konferenci vadīs pazīstamais tēlnieks un Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja dibinātājs Ojārs Feldbergs (Latvija), Starptautisko čuguna simpoziju organizētājs, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas un Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzējs Kārlis Alainis (Latvija) un Temsija Ringlere (ASV), tēlniecības profesore no Sv. Katrīnas Universitātes Minesotā, kā arī vadošā māksliniece dzelzs liešanas pasākumā Community + Collaboration Iron Pour Frankonijas Skulptūru parkā un Frankonijas Skulptūru parka (Minesota) valdes locekle.