Dzelzs ainavā

Dzelzs ainavā: Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs kā konferences vieta

Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeju 1991. gadā nodibināja tēlnieks Ojārs Felbergs, un tagad muzejs ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Muzejs, kura platība ir 100 hektāri, akcentē mākslas, kultūras un ainavas integrāciju un liek mums pieredzēt ainavu, dabas materiālus un procesus no estētiskā skatpunkta. Šis duālais fokuss, ietverot gan mākslu, gan ainavu, padara Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeju par ļoti nozīmīgu un piemērotu vietu 7. SLČMK rīkošanai.

Dzelzs klātbūtne ainavā ir tikpat sena kā zemeslode; visbiežāk tā izpaužas bagātīgo sarkano un dzelteno dzelzs oksīdu iekrāsotajās smiltīs vai arī dažreiz citos akmeņos atrodamajos dzelzs tīrradņos. Pirmais dzelzs, ko iepazina senie cilvēki, nāca no meteorītiem – zemē nokritušajiem liesmojošajiem akmeņiem, kas tika vākti to mītiskās nozīmes dēļ. Pieaugot izpratnei par šo materiālu, primitīvās bedres tipa krāsnis attīstījās par industriālās revolūcijas domnām, un ar dzelzi bagātā ainava tika izpostīta materiālo labumu dēļ. Dzelzs ir dzīvības pamatelements. Tas atrodas mūsos un zemeslodes iekšienē. Laikmetīgā čuguna tēlniecība apzinās šo vēsturi, iemieso to un attīsta to jaunos, nozīmīgos virzienos, interpretējot mākslu, rituālu un ainavu.

Šīs konferences unikālā iezīme būs akcents uz dzelzi kā ainavas sastāvdaļu, ne tikai kā ainavā klātesošu materiālu, bet arī kā tajā uzstādītu estētisku elementu. Dzelzs ir kļuvusi par mūsu ainavas pieredzes neatņemamu sastāvdaļu. Tā ir industriālās revolūcijas kodols, lauksaimniecības, būvniecības, ceļošanas un dzīves elements. Iespēja estētiski pārvērtēt mūsu attiecības ar dzelzi ainavā, tās vēsturi un potenciālu, būs viena no neticami daudzveidīgajām iespējām, ko radīs konferences rīkošana Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā.

Carl-Wichita-Mts.-Lodestone

 

 

 

 

 

 

Carl Billingsley – Iron.Stone Projects
Professor, East Carolina University, Greenville, NC – billingsleyc/at/ecu/dot/edu
Ken Payne – Iron.Stone Projects
Professor of Sculpture, Buffalo State College, New York –
paynekp/at/buffalostate/dot/edu